Αρχείο ημέρας 5 Μαΐου, 2024

Επίσκεψη στην 3η Ανθοκομική Έκθεση Δήμου Βισαλτίας

Την Πέμπτη και την Παρασκευή 11-12/04, οι μαθητές όλων των τάξεων του σχολείου μας με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών επισκέφθηκαν το χώρο της Ανθοέκθεσης στην κεντρική πλατεία της Νιγρίτας.
Η Ανθοκομική Έκθεση αποτελεί ένα σημαντικό εμπορικό γεγονός που προσελκύει πολλούς επισκέπτες κάθε χρόνο. Ο καιρός ήταν υπέροχος και οι μαθητές μας περιηγήθηκαν στο χώρο της ανθοέκθεσης, συνομίλησαν με τους ανθοπαραγωγούς και αγόρασαν τα αγαπημένα τους λουλούδια.

Μεγαλύτερο ζήλο και ενδιαφέρον έδειξαν οι μικροί μαθητές της Α΄ τάξης που μαζί με τη δασκάλα τους κυρία Μάγδα Μπαλλά αγόρασαν αγαπημένα φυτά και λουλούδια και στη συνέχεια τα φύτεψαν στον μικρό τους κήπο στην αυλή του σχολείου μας!!!

anthokomiki 732x1024 1

Πανελλήνια Ημέρα Σχολικής Φιλοζωίας

Την Πέμπτη 4 Απριλίου όλο το σχολείο επισκέφτηκε την φάρμα Onosfarm Παπλιάκα. Εκεί οι μαθητές μας είδαν από κοντά τα ζωάκια που εκτρέφονται όπως άλογα, γαϊδουράκια, αγελάδες και κατσίκες και επίσης είχαν την ευκαιρία να ταΐσουν τα μικρά γαϊδουράκια.

Τα Πρωτάκια μας επισκέφτηκαν το Γυμνάσιο Νιγρίτας

Την Τετάρτη 27 Μαρτίου οι μικροί μαθητές της πρώτης τάξης του 2ου Δημοτικού Σχολείου Νιγρίτας πραγματοποίησαν προγραμματισμένη επίσκεψη στο Γυμνάσιο Νιγρίτας και συγκεκριμένα στη Βιβλιοθήκη του Γυμνασίου. Τα παιδιά περιηγήθηκαν στους χώρους της Βιβλιοθήκης, θαύμασαν και επεξεργάστηκαν τις συλλογές βιβλίων της και ενημερώθηκαν από την κυρία Τερζάκη Βάσω για τις δραστηριότητες που μπορεί κάποιος να αναπτύξει στο χώρο της Βιβλιοθήκης.

Ευχαριστούμε πολύ τη Διευθύντρια Γυμνασίου κυρία Ελευθερία Πάνου για την υπέροχη φιλοξενία της και την κυρία Τερζάκη Βάσω για την ξενάγηση και την αγάπη που έδειξε στους μικρούς μας μαθητές!

Διδακτική επίσκεψη στο Μουσείο Παγωτού-Θεματικό Πάρκο της ΚΡΙ-ΚΡΙ

Την Τρίτη, 26/3/2024, οι μαθητές όλων των τάξεων του 2ου Δημοτικού Σχολείου Νιγρίτας μαζί με τους δασκάλους τους επισκέφτηκαν το πρώτο στην Ελλάδα Μουσείο Παγωτού-Θεματικό Πάρκο της ΚΡΙ-ΚΡΙ, στις Σέρρες. Το Μουσείο Παγωτού είναι ένα μοναδικό και σύγχρονο Θεματικό Πάρκο εκπαιδευτικού και ψυχαγωγικού χαρακτήρα, που δημιουργήθηκε από τη σερραϊκή βιομηχανία γάλακτος ΚΡΙ-ΚΡΙ, η οποία συμπληρώνει φέτος 70 χρόνια ιστορίας.

Ο χώρος των χιλίων τετραγωνικών μέτρων, η προσέγγιση στις μικρές ηλικίες με διαδραστικά παιχνίδια και η φροντίδα με την οποία περιβάλλουν τον χώρο οι υπεύθυνοι, άφησαν μικρούς και μεγάλους με τις καλύτερες εντυπώσεις. Οι μαθητές μας ξεναγήθηκαν σε έξι διαφορετικές αίθουσες, ταξιδεύοντας στον χρόνο, ανακαλύπτοντας τα μυστικά του παγωτού, την ιστορία καθώς και την εξέλιξή του, ενώ στο τέλος είχαν την ευκαιρία να παρασκευάσουν και να δοκιμάσουν τη δική τους αγαπημένη γεύση στο εργαστήρι παγωτού!

ddd4f5387b832a49ed7bb72724700158 XL
Διαπίστευση ΚΑ120
2ο ΔΣ ΝΙΓΡΙΤΑΣ logo 1 1
Τα παιδιά πρεσβευτές του τόπου τους